Zdrowe oczy to skarb, o który powinniśmy dbać każdego dnia. Jakie problemy związane z oczami są najczęstsze? W jaki sposób możemy sobie z nimi radzić?

Dlaczego bolą nas oczy?

Ból oczu to częsty problem, szczególnie wśród tych osób, które są skazane na wielogodzinną pracę przed monitorem. Klimatyzacja, dym z papierosów, zbyt suche powietrze – oto kolejne czynniki, które mają bardzo zły wpływ na stan naszych oczu. Wszystko to prowadzi do podrażnienia i wysuszenia śluzówki, a w konsekwencji do problemów z bolącymi oczami.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Problemy z oczami wiążą się z charakterystycznymi dolegliwościami. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie objawy, jak szczypanie i podrażnienie oczu. O problemach z oczami może też świadczyć ich zaczerwienienie oraz bardzo nieprzyjemne uczucie piasku pod powieką.

Co można zrobić?

Gdy ból oczu zaczyna sprawiać nam problemy, musimy podjąć odpowiednie kroki. Im prędzej to zrobimy, tym lepiej dla nas. Dajmy oczom odpocząć i odejdźmy na jakiś czas od komputera. Skorzystajmy ze wsparcia kropli nawilżających, a podczas pracy przed monitorem starajmy się częściej mrugać powiekami. Dzięki temu unikniemy problemów z przesuszeniem gałki ocznej i uchronimy się przed bólem oczu.

Dieta na zdrowe oczy

Zdrowe oczy możemy też wspierać dietą. Bardzo ważną rolę odgrywają tu produkty bogate w witaminy A, C oraz E, powinniśmy też docenić luteinę. Co warto włączyć do diety? Jeśli chcemy dbać o oczy, sięgnijmy po czarny bez, truskawki i aronię. Pomocne będą też bakłażany oraz czerwona kapusta, które korzystnie wpłyną i na nasz wzrok, i na ogólny stan zdrowia.

Troska o zdrowe oczy to ważna sprawa, o której nie powinniśmy zapominać – szczególnie jeśli sporo czasu spędzamy przed monitorem. Im lepiej zadbamy oswój wzrok, tym lepiej dla nas.