Grafik to zawód z przyszłością. Jeżeli jesteś przekonany do tego żeby zostać grafikiem, to właśnie on jest dedykowany dla ciebie. Nie ma nic piękniejszego niż realizowanie własnych pasji. Dlatego jeżeli czujesz, że grafika mogłaby stać się twoją pasją, to zacznij uczyć się grafiki. Trzeba tylko pamiętać, że nie wszystko jest różowe. Tak jak zazwyczaj bywa i w pracy grafika bywają trudne czasy.

Zapotrzebowanie na fachowców z zakresu grafiki zawsze jest ogromne. Kreatywne zawody będą stale zwiększały nabór w swoje szeregi. Właśnie kreatywności nigdy nie nauczą się roboty. Automatyzacja i robotyzacja świata ominie szerokim łukiem te zawody, które wykorzystują kreatywność człowieka. Jednak wizja siebie pracującego stale nad jednym produktem, projektem czy mającym wiedzę z jednego programu przeznaczonego do tworzenia grafiki, jest mylna. Zawód grafika wymaga stałego dokształcania się, zapamiętywania informacji, stosowania umiejętności w praktyce i zapoznawania się z nowym oprogramowaniem.

Darmowe i proste programy są dostępne na rynku. Młodzi ludzie szybko uczą się jak działają i potrafią zrobić wiele z ich pomocą. Dlatego profesjonalny grafik będzie zapoznawała się z najnowszymi trendami, programami, a przy okazji wniesie do firmy coś więcej.

Mam tutaj na myśli pomysł na strategię dla konkretnej firmy. Dlatego podczas uczenia się grafiki warto robić specjalizacje, szczególnie niszowe, nietypowe, nie związane z poligrafią. Poligrafia obecnie przeżywa kryzys.