Postanowiłeś przenieść swój biznes do Internetu? A może chcesz stworzyć biznes internetowy od początku. Potrzebujesz domeny, ale nie wiesz gdzie ją znaleźć i czym się kierować przy jej wyborze? A czy wiesz, czego jeszcze potrzebujesz? Wiesz, czym różnią się poszczególne domeny i ich rozszerzenia? Jeśli nie, to dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest domena internetowa

Domena internetowa to część adresu DNS, po którym użytkownicy Internetu mogą odnaleźć żądaną stroną. Domena jest nazwą dla adresu IP, który normalnie jest trudny do zapamiętania, bo składa się z długiego ciągu cyfr. Z kolei łatwa do zapamiętania nazwa domeny daje możliwość prostego odszukania przez użytkowników i dotarcia na Twoją stronę. Dlatego tak ważne jest posiadania dobrej domeny dla Twojej strony internetowej. Podpowiemy Ci jak taką wybrać.

Jak wybrać dobrą domenę internetową?

Każda domena jest częścią adresu URL czy też adresu skrzynki pocztowej, którą wykorzystujesz w komunikacji z klientem, kontrahentem i pozostałymi użytkownikami Internetu. Adres internetowy URL, jaki będzie prowadzić do Twojej strony, składa się z nazwy protokołu (http/https), usługi (www), nazwy domeny (wybranej przez Ciebie nazwy własnej) i rozszerzenia. Do najpopularniejszych rozszerzeń w Polsce należą .pl i com.pl. Jednak czy mają one większe znaczenie dla Twojej strony www?

Typy domen

Rozszerzenie określa poziom ważności domeny. Co to znaczy? To znaczy, że rozszerzenie określa typ Twojej domeny. Najpowszechniejsze są domeny TLD (Top-Level Domain – domeny najwyższego poziomu). Zalicza się do nich:

  • domeny globalne (.com, .net)
  • domeny krajowe (.pl, .de, .uk)
  • domeny funkcjonalne (.app, .shop)

Wybierając domenę TLD, tak naprawdę kategoryzujesz swoją stronę pod względem kraju lub tematyki treści, jaka na niej się znajdzie. Jednak to nie wszystkie typy domen, jakie możesz spotkać. Domeny drugiego czy też niższego poziomy są domeny SLD (Second-Level domain), które głównie określają funkcję, jaką dana strona pełni. Należą do nich na przykład:

  • .info.pl – strony informacyjne
  • .org.pl – organizacje pozarządowe
  • .gov.pl – strony rządowe
  • .waw.pl, .pomorskie.pl – domeny regionalne
  • .gsm.pl, sklep.pl – strony tematyczne aktywacja uniemożliwia dokonanie zmian

Wybór właściwego rozszerzenia ma nie tylko wpływ na to, jak Twoją domenę będą postrzegać użytkownicy i wyszukiwarki, ale też na cenę odnowienia. Musisz wiedzieć, że najczęściej rejestrując domenę, opłacasz ją na rok, a praktyką dostawców usług internetowych jest kuszenie tanią lub wręcz darmową domeną przez pierwszy rok, podczas gdy odnowienie domeny kosztuje już kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Dobrą praktykę w tym aspekcie, stosuje hitme, które oferuje tanie domeny zarówno na początku, jak i w czasie odnowienia. Ich ofertę znajdziesz tutaj: https://hitme.pl/domeny/

Nazwa domeny

Twoja strona www powinna posiadać dobrze dobraną nazwę domeny. Dobrą praktyką jest stosowanie nazwy firmy, ale jeśli zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania, to możesz rozszerzyć tę nazwę o frazy kluczowe. Na przykład xx-hydraulik-gniezno.pl lub xy-meble-tapicerowane.pl. Co jeszcze potrzebne jest do rejestracji domeny?

Jak odbywa się rejestracja domeny

Wybierana domena może być już zajęta. Gdy zdecydowałeś się już na jej nazwę i rozszerzenie, musisz sprawdzić, czy jest dostępna. Możesz to zrobić na strony wybranego dostawcy usług internetowych. Może się bowiem okazać, że domena, którą wybrałeś, jest już zajęta i nie ma możliwości jej odkupienia. Wówczas najprostszym sposobem jest zmiana rozszerzenia lub rozszerzenie nazwy. Niektórzy dostawcy sami podpowiedzą Ci wolne domeny, jakie mogą Cię zainteresować. Wybierz domenę, która spełni Twoje potrzeby i sprawdź u dostawcy, co musisz zrobić, aby ją zarejestrować.

Zwykle, aby zarejestrować domenę, wystarczy wybrać odpowiednią ofertę dostawcy, uzupełnić dane i opłacić ją. Dopóki jednak nie zadbasz o hosting strony www lub nie postawisz jej na własnym serwerze, Twoja domena pozostanie nieaktywna. Chociaż zaletą rejestracji domen jeszcze na długo przed przygotowaniem strony jest fakt, że pozostaje ona zarezerwowana przez Ciebie i nikt w tym czasie nie może jej wykupić. Czego potrzebujesz, aby kupić domenę?

Czego potrzebujesz, by kupić lub przenieść domenę

Domeny internetowe możesz kupić u dostawcy — firmy, która zajmuje się rejestracją domeny wybranej przez użytkownika. Żeby to zrobić, nie musisz przygotowywać żadnych dokumentów. Wystarczy, że wybierzesz wolną nazwę, uzupełnisz formularz, wykonasz kilka kliknięć i opłacisz ją, a domena będzie Twoja. Musisz jednak pamiętać, że tak długo będzie Twoja, na jak długo ją opłacisz. Najczęściej wykupuje się ją na rok, z możliwością odnowienia.

Warto zwrócić uwagę, że nie każdy dostawca oferuje domeny z wszystkimi rozszerzeniami. Musisz więc znaleźć takiego, który umożliwia Ci zakup domeny z wybranym rozszerzeniem. Także dostawca będzie obsługiwać ją technicznie. Wybierz zatem takiego, który może pochwalić się wzorową obsługą klienta. Ważne jest także to, że jeśli planujesz prowadzić sklep internetowy, w którym klienci udostępniają swoje wrażliwe dane, potrzebujesz domeny wyposażonej w certyfikat ssl, który odpowiada za bezpieczeństwo w trakcie ich podawania.

Jeśli zależy Ci na zwiększonym bezpieczeństwie w zakresie danej domeny, to możesz zdecydować się na dodatkową usługę registry lock, jaką oferuje część dostawców. Jej działanie polega na bezpieczeństwie kluczowych nazw domen. Oznacza to, że nikt nie może ingerować w nazwę domeny bez Twojej wiedzy.

Transfer domeny

Wiesz już, jak wybrać domenę dla swojej firmy i jak odbywa się jej rejestracja. Musisz wiedzieć także, że jeśli masz już domenę, ale nie jesteś zadowolony z jej obsługi, to możesz wykonać transfer domeny i zmienić dostawcę. Hitme.pl zajmie się transferem domeny profesjonalnie. Pomoże Ci w tym dział obsługi kleinta.